Start Poradnik-pielęgnacja

W moim krótkim poradniku starałam się zamieścić podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji piesków. Oczywiście porady kieruję do osób prywatnych, posiadających pupili "do kochania". Psy wystawowe zwykle wymagają nieco innych zabiegów niż psiaki nie prezentowane na ringach. Porady są ogólne, a sposób pielęgnacji należy dopasować do konkretnego czworonoga biorąc pod uwagę m.in. wielkość i tryb życia pieska oraz  gatunek
i obfitość szaty.

 

1. Jak prawidłowo przygotowuje się psa do strzyżenia ??.

Piesek przed strzyżeniem MUSI być wykąpany. Można to zrobić samodzielnie w domu, jednak nie później niż dobę przed wizytą lub wybrać strzyżenie wraz z kąpielą w salonie. Przed kąpielą zawsze należy rozczesać szatę czworonoga. Wyczesanie przed kąpielą jest bardzo istotne, ponieważ podczas kąpieli splątany włos kołtuni się jeszcze bardziej, kołtun długo schnie, a jego rozczesanie po wykąpaniu jest prawie niemożliwe. Piesek skierowany do kąpieli w salonie jest pielęgnowany w najwyższej jakości kosmetykach, dobranych indywidualnie do typu włosa i ogólnego stanu szaty. Po oczyszczeniu szaty na włos nakładane są odpowiednie kosmetyki mające na celu uwydatnienie koloru i poprawę jego kondycji. Następnie włos jest suszony i odpowiednio modelowany. Tylko dzięki temu możliwe jest prawidłowe i precyzyjne ostrzyżenie z uzyskaniem satysfakcjonującego efektu. Poprawne ostrzyżenie niewymodelowanego, posklejanego lub poskręcanego włosa, jest praktycznie niemożliwe !. Ostatnią i bardzo istotną zaletą jest fakt, iż sierść pełna kurzu i pyłu działa jak papier ścierny i bezpowrotnie niszczy narzędzia groomerskie, które są sprzętem kosztownym.

 

Kąpiel poprzedzająca strzyżenie bądź wykonana bezpośrednio po trymowaniu w Salonie Wena wykonywana jest ze zniżką.

Wszystkie pieski w Galerii, w zakładce "Metamorfozy" przed strzyżeniem zostały wykąpane.

 

2. W jaki sposób prawidłowo wykąpać psa samodzielnie?

Najlepiej wykorzystać do tego celu wannę. Jeśli pies nie jest amatorem kąpieli, dobrze jest ograniczyć mu ruchy za pomocą przywiązania smyczą. Psy należy kąpać w ciepłej wodzie, takiej, w której sami chętnie byśmy się wykąpali. Strumień wody powinien być niezbyt mocny, gdyż psy boją się dużego ciśnienia. Jest to szczególnie istotne podczas mycia głowy. Sierść psa należy bardzo dokładnie namoczyć, tak aby możliwe było wymycie jej na całej długości. Pamiętajmy, że szata psa zwykle jest znacznie grubsza i gęstsza niż ludzki włos i pod mokrą górną warstwą mogą ukrywać się suche rejony. Namoczyć należy również pysk, uważając aby nie nalać psu wody do oczu i uszu. Następnie należy namydlić sierść szamponem. Szczególnej uwagi wymagają najbrudniejsze części ciała psa – kufa, zwłaszcza jeśli jest ona zdobiona bródką, brzuch, łapy – również miejsca między opuszkami oraz miejsce pod ogonem. W razie potrzeby, po spłukaniu zwierzaka, czynności należy powtórzyć. Następnie włos trzeba osuszyć
z nadmiaru wody, wytrzeć ręcznikiem i powinno się nałożyć odżywkę dobraną odpowiednio do danego typu szaty lub efektu, który chcemy uzyskać. Prawidłowo dobrana odżywka podkreśla naturalną strukturę i barwę włosa, dzięki czemu włos łatwiej się rozczesuje, ładniej się układa, jest błyszczący i wygląda efektownie. W zależności od rodzaju zastosowanej odżywki psa ponownie spłukujemy lub od razu suszymy suszarką. Aby pupil wyglądał efektownie włos należy odpowiednio dla danej rasy modelować przy użyciu delikatnej szczotki.

 

 

3. W czym wykąpać psa?

Większość kosmetyków z dolnej czy średniej półki dostępnych w sklepach zoologicznych sprawdza się tylko w przypadku niezbyt częstych kąpieli.  Stosowane w niedługich odstępach czasu np. przy cotygodniowych kąpielach yorkshire terrierów, czy shih tzu mocno przesuszają włos wskutek czego jest on łamliwy, pozbawiony blasku i koloru, łatwo się kołtuni itd. Warto więc zainwestować nieco więcej i nabyć profesjonalne kosmetyki. Wśród firm szamponów i odżywek, które polecam swoim klientom są m.in. Bio-Groom, 1 All Systems oraz Iv San Bernard. Wysokiej jakości szampony i odżywki są zwykle silnie skoncentrowane i wymagają samodzielnego rozcieńczania z wodą. Są więc zdecydowanie bardziej wydajne niż kiepskiej jakości kosmetyki gdzie chwytem marketingowym jest napis „dla yorków”.

 

Uwaga! Nie powinno się myć psów  w szamponie, który jest przeznaczony dla ludzi! pH skóry czworonoga jest inne niż naszej, a i skład chemiczny kompletowany jest z myślą o ludziach, nie o zwierzętach. Użycie szamponu dla ludzi może więc podrażnić skórę psa i wywołać rożnie objawiające się alergie. Nikt nie umył by swoich włosów w psim szamponie, nie serwujmy więc takich „przyjemności” swojemu pupilowi.

 

4. Jak często kąpać psa ??

Pogląd, że najrzadziej, jak można, a najlepiej wcale, należy czym prędzej odstawić do lamusa. Oczywiście, o ile przykurzony włos psów krótkowłosych, aby odzyskał blask można przetrzeć wilgotną szmatką,  to  nie wyobrażam sobie długowłosego yorka kąpanego raz czy dwa razy do roku i każdy właściciel takiego psiaka na pewno się ze mną zgodzi. Obalając mit o jak najrzadszych kąpielach psów, chcę zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż w niskiej jakości kosmetykach faktycznie psa powinno się kąpać jak najrzadziej. Odkąd jednak na polskim rynku dostępne są dostosowane do pH skóry psa, delikatne, profesjonalne kosmetyki renomowanych firm, nie ma powodów do utrzymywania psa w brudzie. Kąpiel w dobrej jakości, odpowiednio dobranych do typu szaty kosmetykach nie tylko zmywa brud, ale także nawilża włos i poprawia jego kondycję dzięki czemu pielęgnacja psa jest zdecydowanie łatwiejsza, a psiak zawsze wygląda efektownie. Nie ma jednak konkretnej instrukcji jak często powinno się kąpać psy. Na pewno nie wolno sugerować się jakimś z góry przyjętym kalendarzem. Częstotliwość zależy od wielkości psa, jego trybu życia, upodobań, długości i typu szaty, pory roku oraz wymagań właściciela. Psy ras niskonożnych i miniaturowych – zwłaszcza te z miękką szatą tj. maltańczyki, shih tzu, yorkshire terriery itd. wymagają kąpieli stosunkowo często i zwykle przyjmuje się odstępy dwutygodniowe. Podobnej wielkości, jednak szorstkowłosy west będzie już wymagał zdecydowanie rzadszych kąpieli niż długowłosy york. Zupełnie inna jest też pielęgnacja psów danej rasy, jednak posiadających różny typ szaty – przykładowo ten sam west o miękkim, wełnistym włosie musi być kąpany znacznie częściej niż ten posiadający „szczecinę”. Czasami ten sam pies w lecie będzie wymagał kąpieli 2 razy w miesiącu, a zimą wystarczy go wykąpać co 2 czy nawet 3 miesiące podmywając w międzyczasie w razie otrzeby jedynie łapy i brzuch zwierzaka. Częstotliwość kąpieli musi być więc dobrana do konkretnego psa. Pamiętajmy jednak, że nie należy kąpać psa częściej niż jest to konieczne.


5. Jak dbać o sierść?

Innych starań wymagają włosy krótkie, innych długie, jeszcze inne pieski strzyżone, a innych wystawowe "kudłacze". Psy, długowłose, zwłaszcza o włosie jedwabistym lub wełnistym tj. wspomniane już popularne yorki, shih tzu czy maltańczyki muszą być bardzo często czesane. W przeciwnym razie sierść szybko się kołtuni i filcuje, a skołtunione włosie jest niezwykle atrakcyjnym środowiskiem życia dla wszelkiego rodzaju insektów i pasożytów. U psów długowłosych istotne jest też usuwanie włosów z uszu. Dużo gęstych, wełnistych włosów utrudnia cyrkulację powietrza i sprzyja rozwojowi infekcji uszu. Jest to szczególnie istotne u pudli, shih tzu, maltańczyków czy innych tego typu ras, u których uszy są oklapnięte i mocno owłosione. Psy szorstkowłose tj.: sznaucery i westy dobrze jest trymować, czyli usuwać martwy włos. Trymowanie pozwala utrzymać szatę w należytym stanie oraz ogranicza ilość gubionego włosa. Psy krótkowłose również wymagają czesania. Zabieg ten pomaga usuwać martwy włos i wszelkie nieczystości z sierści, a dodatkowo masuje skórę zwierzęcia. Wymagającym okresem dla większości czworonogów jest zima. Szczególnej uwagi potrzebują pupile, które podczas chłodów ubierane są w specjalne zimowe ubranka. Długa sierść pod ubrankiem, jeśli nie jest często rozczesywana, bardzo szybko zbija się w kołtuny. Zwłaszcza po wewnętrznej stronie łap, pod pachami i na brzuchu. Takie kołtuny jest potem niezwykle ciężko rozczesać, a sam proces jest dla zwierzęcia nieprzyjemny. Zimą występuje dodatkowy, negatywnie działający na łapy i szatę czynnik, a mianowicie sól, którą posypywane są jezdnie i chodniki. Trzeba więc pamiętać aby po spacerze oczyszczać zwierzakowi łapy, a w razie potrzeby podmywać zwłaszcza małe, długowłose pieski tak aby usunąć negatywnie działającą na szatę i skórę sól. Przed spacerem można też spodnią stronę łap posmarować wazeliną. Przez cały rok należy przycinać psu włosy spomiędzy opuszek palców oraz te wystające poza stopę zwierzaka, szczególnie istotne jest to jednak w okresie zimowym. Grudki zbitego błota i śniegu przyklejone do włosów na stopie zwierzęcia oraz tych pomiędzy opuszkami mogą utrudniać psu chodzenie. Regularne przycinanie tych włosów zapobiega przyklejaniu do łap soli, śniegu i błota dzięki czemu pies nie odczuwa dyskomfortu. Właściciel natomiast, zwłaszcza puchatego czworonoga, u którego te włosy są szczególnie obfite, ma dzięki temu znacznie mniej sprzątania w mieszkaniu.

 

Spodnia strona stopy psa przed i po przystrzyżeniu miejsc między opuszkami.

Spodnia strona stopy cocker spaniela przed i po ostrzyżeniu.

 

Łapy (stopy) cocker spaniela przed i po przystrzyżeniu.

 

Łapy (stopy) Yorkshire terriera przed i po przystrzyżeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uszy pudla przed i po depilacji włosów rosnących wewnątrz kanału słuchowego.

 

6. Czym czesać psa?

Czesanie psa jest tematem – rzeką. Każdą szatę powinno się czesać nieco innymi narzędziami. Różni się też nieco sposób czesania psów wystawowych i niewystawowych. Do szczotkowania małych, długowłosych, delikatnych piesków fajnie sprawdzają się miękkie „pudlówki”. Szczotkowanie psa musi być jednak na tyle regularne, aby uniemożliwić filcowanie włosa. Po wyszczotkowaniu psa dobrze jest przeczesać go dodatkowo stosunkowo gęstym grzebieniem, co pozwoli na wykrycie pominiętych miejsc. Żadna szczotka, jednak nie poradzi sobie z kołtunami. Co najwyżej rozczesze je po wierzchu, pozostawiając skudlone dolne partie. Kołtuny rozczesuje się grzebieniem. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne grzebienie dla zwierząt. Mają one grube, metalowe ząbki, które ciężko skrzywić lub wyłamać. Szeroki wybór narzędzi do czesania i szczotkowania pupili daje możliwość doboru odpowiednich dla każdego rodzaju szaty. Przy doborze szczotek należy kierować się twardością drucików, biorąc pod uwagę grubość i gatunek szaty pupila.  Dobór odpowiednich narzędzi jest bardzo istotny, ponieważ zbyt miękkie narzędzia w ogóle nie rozczeszą szaty, a zbyt twarde mogą pokaleczyć zwierzę. Szarpany podczas szczotkowania pupil szybko znienawidzi tę czynność i będzie unikał zabiegów pielęgnacyjnych. Do szczególnie sfilcowanej sierści możemy użyć filcaka. Uwaga! Filcak to rodzaj nożyka! Nie używamy go do przeczesywania sierści, ponieważ moglibyśmy skaleczyć siebie lub psa. Filcak przecina najbardziej uciążliwe kołtuny, które potem da się rozczesać grzebieniem. Nie jest jednak złotym środkiem, a jego nieumiejętne stosowanie spowoduje wycięcie zbyt dużej ilości włosa i nieciekawy efekt. Zbite kołtuny są zwykle udręką właścicieli i nie proponuje radzić sobie z nimi domowymi sposobami. Dzięki odpowiednim narzędziom i kosmetykom, rozczesywanie w salonie jest szybsze i mniej stresujące dla zwierzaka.

 

Polecany typ szczotki do szczotkowania długowłosych psów niewystawowych (twardość należy dobrać indywidualnie) i polecany rodzaj grzebienia dla psów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Czy przycinać psu pazury? Jak często to robić?

Jeśli zwierzę jest ruchliwe i chodzi na długie spacery lub mocno ciągnie na smyczy pazurów zwykle nie trzeba przycinać wcale. Są one wtedy naturalnie ścierane o twarde podłoża tj. asfalt czy beton.  Psy zwykle posiadają w każdej łapie lub tylko w przednich łapach tzw. piąte pazury, które w ogóle się nie ścierają, gdyż znajdują się powyżej stopy psa. Te pazury należy kontrolować i w razie potrzeby przycinać. W okresie zimowym, gdy spacery są rzadsze i krótsze, a chodnik przysypany miękkim śniegiem pazury nie ulegają naturalnemu ścieraniu. W pobliżu wiosny należy więc skontrolować ich długość. Są jednak rasy, które chodzą tak delikatnie, że mimo licznych spacerów pazury trzeba regularnie przycinać. Podobnie jest u psów biegających więcej po trawniku, a rzadko spacerujących po chodnikach. Czasami też w wyniku nieprawidłowego stawiania łapy część pazurów jest mocno wytarta, a pozostałe nie wycierają się wcale. W krańcowych sytuacjach pazury potrafią być tak przerośnięte, że wbijają się w poduszeczki (zwykle dotyczy to piątych pazurów), uniemożliwiając psu poruszanie się. Nie wolno do tego dopuścić. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych groomer obejrzy łapy zwierzęcia i stan pazurów, a następnie zaproponuje bądź nie ich przycięcie.

 

8. Jakie psy (rasy) można strzyc?

Psy rasowe mają określone wzorce według, których powinny być pielęgnowane. Koniecznością jest przestrzeganie typu fryzur i sposobu ich uzyskania na wystawach, gdzie kolor szaty, jej długość i struktura wpływa na ocenę psa.

Właściciele piesków niewystawowych często jednak nie potrafią lub po prostu nie chcą narażać swoich pupili na czasochłonną pielęgnację. Szukają więc alternatywy u psiego fryzjera. Strzyc można każdą rasę o nieco dłuższym włosie. Należy jednak pamiętać, że sierść psa pełni określoną rolę i nie wszystkie psy powinno się strzyc. Tak jest w przypadku ras z obfitą ilością podszerstka tj.: owczarki szkockie coollie, chow- chow, owczarki szetlandzkie itd. Mówi się, że te psy szata w zimie grzeje, a w lecie chłodzi stanowiąc naturalną barierę przed docierającymi do skóry promieniami słonecznymi. Takie pieski należy 2 razy w roku, w okresie linienia porządnie wyczesywać usuwając nadmiar podszerstka czyli tej miękkiej, puszystej warstwy znajdującej się przy skórze zwierzęcia. Oczywiście włos dla wygody właścicieli u piesków niewystawowych można skrócić - szczególnie w miejscach mocno brudzących się czyli na brzuchu, łapach, pod ogonem itd. Można też nieco skrócić włos z długości na całym ciele, ale nie powinno się tych ras golić maszynką.

Rasy szorstkowłose o prawidłowej szacie również nie powinny być „golone”. Więcej w zakładce „trymowanie”.

Trymowania wymagają również setery, choć niektóre części ciała tj. m.in.: uszy, szyja, fragmenty łap powinno się strzyc.

Seter irlandzki - Vector pielęgnowany w salonie Wena w sposób prawidłowy dla rasy (piesek nie wystawiany).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Które psy więc można strzyc ?. Pudle i psy z podobnym włosem np. biszon kędzierzawy (Bichon frise) zgodnie z wzorcem wymagają strzyżenia. Psy z długą, nieliniejąca szatą tj. yorki, shih tzu, Lhasa apso, maltańczyki itp. również można strzyc. Za strzyżeniem tych ras przemawia fakt, iż ze względu na małe rozmiary oraz długi, miękki włos bardzo szybko brudzą się i kołtunią, a utrzymanie długiej szaty w należytej kondycji jest niezwykle czasochłonne, co psy nie zawsze tolerują.

Pospolite jest też strzyżenie spanieli. Psy te jednak prawidłowo powinny być trymowane, a strzyżenia wymagają tylko szyja, fragment uszu, fragment łap oraz inne detale (podobnie jak u prezentowanego setera). Czasami jednak utrzymanie długiej szaty jest zbyt wymagające, a żywy temperament tych psiaków i upodobania do wszelkiego rodzaju nieczystości wpływają na fakt, iż właściciele często decydują się na ich strzyżenie.

 

9. Jak często strzyc psa?

Nie ma sztywnych reguł. Tak często, jak tego wymaga jego zdrowie, wygoda i ładny wygląd. Wiele zależy od tempa przyrostu włosa oraz oczekiwań właściciela. Niektóre czworonogi wymagają nawet comiesięcznych przystrzyżeń, niektóre raz na kwartał, a jeszcze inne raz na pół roku. Należy jednak pamiętać, iż nawet u ras - zwłaszcza długowłosych - nie wymagających strzyżenia, są miejsca, które powinny być regularnie przycinane. Wspomniane już fragmenty łap i spodniej strony stopy, miejsce pod ogonem, fragmenty uszu np. "yorków" itd. Częstego przycinania, zwłaszcza u strzyżonych psów długowłosych tj.m.in.: york, shih tzu, maltańczyk, lhasa apso wymagają również okolice oczu, gdyż szybko odrastające włosy mogą je podrażniać i powodować dyskomfort pupila. U niektórych ras skracać należy włosy w okolicy genitaliów - szczególnie istotne jest to u samców, gdyż zbyt długie włosy w tych miejscach są brudzone podczas czynności fizjologicznych. Oczywiście jeśli pies „dorobił się” kołtunów, trzeba się z nimi rozprawić niezależnie od tego, ile czasu minęło od ostatniej wizyty.